Paslanmaz Çelik Çeşitleri - Cheminox

İçeriğe git
PASLANMAZ ÇELİK ÇEŞİTLERİ
Paslanmaz Çelikler kimyasal dağılımları ve içeriklerine göre farklı kalitelerde üretilir.
Paslanmaz Çelik Çeşitleri
Östenitik Paslanmaz Çelikler (3XX)
Östenitik paslanmaz çelikler manyetik değildir. Paslanmaz çeliğe yeterli miktarda nikel eklendiğinde, kristal yapı "ostenit" e dönüşür. Östenitik paslanmaz çeliklerin temel bileşimi% 18 krom ve% 8 nikeldir. Bu, korozyon direncini artırır ve yapıyı ferritikten östenitiğe dönüştürür. Östenitik kaliteler, üretimin% 70'inden fazlasını oluşturan en yaygın kullanılan paslanmaz çeliklerdir (tip 304, açık ara en yaygın olarak belirtilen kalitedir). Isıl işlemle sertleştirilemezler.
Süper östenitik kaliteler, sıradan östenitik veya dubleks tiplere kıyasla gelişmiş çukurlaşma ve çatlak korozyon direncine sahiptir. Bunun nedeni, bu kalitelere ilave krom, molibden ve nitrojen eklenmesidir. (316L)
Ferritik Paslanmaz Çelikler (4XX)
Ferritik paslanmaz çelikler,% 10,5 ile% 18 arasında değişen bir krom içeriğine ve düşük karbon içeriğine sahip düz krom paslanmaz çeliklerdir. Manyetiktirler ve ısıl işlemle sertleştirilemezler. Ferritik alaşımların sünekliği ve şekillendirilebilirliği iyidir, ancak östenitik kalitelere kıyasla nispeten düşük yüksek sıcaklık dayanımı vardır.
Martensitik Paslanmaz Çelikler
Martensitik paslanmaz çelikler, ticari olarak geliştirilen (çatal bıçak takımı olarak) ve diğer paslanmaz çeliklere kıyasla nispeten yüksek karbon içeriğine (% 0.1 - 1.2) sahip olan ilk paslanmaz çeliklerdir. % 12 ile 18 arasında krom içeren sade krom çeliklerdir. Sade karbonlu çelikler gibi su verme ve tavlama yoluyla manyetiktir ve sertleştirilebilirler ve ana uygulamalarını çatal bıçak takımı, havacılık ve genel mühendislikte bulurlar.
Nispeten yeni bir martensitik paslanmaz çelik grubu, süperartensitik paslanmaz çeliklerdir. Süperartensitik kaliteler, birçok uygulamada yüksek mukavemet ve düşük sıcaklık tokluğunu kabul edilebilir korozyon direnci ile birleştirir. (lütfen "Diğer Alaşımlar" Bilgi Dosyasındaki süperartensitikler ile ilgili bölüme de bakın.)
Dubleks Paslanmaz Çelikler
Bunlar, nispeten yüksek krom seviyeleri (% 18 ila 28 arasında) ve orta miktarda nikel (% 4,5 ila% 8 arasında) içeren paslanmaz çeliklerdir. Dubleks paslanmaz çeliklerin yüksek korozyon direnci ve mükemmel mekanik özellikler kombinasyonu, kimyasal bileşimleri ve yaklaşık olarak eşdeğer hacimde ferrit ve östenitin dengeli ('dubleks') mikroyapısı ile açıklanabilir.
Süper  duplex kaliteler, sıradan östenitik veya dupleks türlere kıyasla  gelişmiş çukurlaşma ve çatlak korozyon direncine sahiptir. Bunun nedeni, bu kalitelere ilave krom, molibden ve nitrojen eklenmesidir.
© 2022 Cheminox Sanayi Kimyasalları A.Ş. Tüm hakları saklıdır.
Marmara Geri Dönüşümcüler Sanayi Ayçiçek Sk No 8 Şekerpınar Çayırova Kocaeli
T: 0 262 658 41 71
F: 0 262 658 41 51
E: cheminox@cheminox.com
İçeriğe dön